نقش فضای مجازی در انتخابات ایران
فضای مجازی

نقش فضای مجازی در انتخابات ایران

[1421 بازدید] 1396/2/14    2017-05-04

دسته بندی: کاربرد ها

در چندسال اخیر، فضای مجازی در جهان به طور کلی و به طور خاص در ایران، رشد بی‌سابقه ای داشته به گونه ای که بر اساس آمار شورای عالی فضای مجازی، واتساپ 14 میلیون، اینستاگرام 12 تا 14 میلیون و تلگرام 24 میلیون کاربر در ایران دارد. همچنین بیش از 40 میلیون شهروند از گوشی های اسمارت فون استفاده می‌کنند که دسترسی به سرویس اینترنتی 3G و 4G دارند. رویکرد کاندیداها به حضور در فضای مجازی و استفاده از قابلیت ها و امکانات رایگان و تاثیرگذار این تریبون نوین، از شاخصه های برجسته تبلیغات انتخاباتی پنجمین دوره انتخابات شورای اسلامی شهر و روستا و دوازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری است.

هر چه به زمان انتخابات یعنی 29 اردیبهشت نزدیکتر می شویم، تب تبلیغات انتخاباتی در فضای مجازی هم داغ تر شده و بسیاری از کاندیداها با بهره ‌گیری از قابلیت های متنوع فضای مجازی نظیر پخش زنده اینستاگرام و گروه ها و کانالهای تلگرام می کوشند تا از این طریق، خود را بیشتر از پیش، به مخاطبانشان معرفی نمایند. در سایه این رویکرد، تبلیغات خیابانی نامزدها بسیار کمرنگ شده و به فضای مجازی و گوشی های موبایل، مهاجرت کرده است به همین دلیل نقش فضای مجازی به عنوان یک متغییر تاثیرگذار در انتخابات ایران، غیر قابل انکار می باشد.

برگزاری انتخابات آزاد یکی از شاخصه ها و معیارهای اصلی سنجش دموکراسی در کشورهای مختلف است. فضای مجازی به راحتی می تواند سلایق و علایق واقعی هر حزب و گروه سیاسی را دسته بندی کرده و به مردم منتقل نماید. همچنین می تواند چهره ها و شخصیت ها را به مردم معرفی کرده و به مردم هم این امکان را می دهد تا با توجه به ایده آل های خود، فرد مورد نظرشان را راحت پیدا کرده و رفتارها و سوابق او را تجزیه و تحلیل نمایند. دسترسی به اطلاعات در فضای مجازی، بسیار کم هزینه تر از رسانه های دیگر، مانند تلوزیون و رادیو و روزنامه ها و مطبوعات است.

فضای مجازی که پیشتر، زمینه را برای مبادله پیام بین کاربران در مناسبت های مختلف و مسائل روز جامعه فراهم کرده بود اکنون نیز به عنوان مهمترین و فراگیرترین ابزار تبلیغاتی در رقابت های انتخاباتی، مورد توجه ویژه کاندیداها، قرار گرفته است.

نیک طنین با ارائه راهکار های تبلیغاتی بر بستر شبکه های مجازی سعی دارد لزوم استفاده از تبلیغات کاغذی در انتخابات را تا حد امکان کاهش دهد، لزوم تبلیغات در فضای مجازی و مزیت های آن را می توانید در اینجا مطالعه فرمایید همچنین نامزد های محترم انتخابات می توانند از بروشور دیجیتال نیک طنین نیز استفاده فرمایند.

این صفحه را به اشتراک بگذارید

نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


Top
There are no products