میزان مصرف کاغذ استفاده شده در انتخابات
مصرف کاغذ

میزان مصرف کاغذ استفاده شده در انتخابات

[1270 بازدید] 1396/2/11    2017-05-01

دسته بندی: کاربرد ها

این روزها همزمان با تبلیغات کاندیداهای تایید صلاحیت شده دوازدهمین دوره انتخابات ریاست‌جمهوری و همچنین پنجمین دوره انتخابات شوارهای اسلامی شهر و روستا؛ مصرف کاغذ در چاپخانه‌ها نیز به بیشترین حد رسیده است. هرچند با توجه به فراگیرتر شدن فضای مجازی علی الخصوص تلگرام و اینستاگرام در بین آحاد جامعه، اغلب کاندیداها از پتانسیل ها و ظرفیت های بالقوه آن، برای معرفی و تبلیغ خود، بیشتر از دوره های انتخاباتی قبل بهره می گیرند؛ اما هنوز هم اصلی‌ترین اقلام تبلیغاتی کاندیداها، همان تبلیغات سنتی کاغذ محور یا چاپی است به طوری که بر اساس تحقیقات به عمل آمده، این اقلام چاپی تبلیغاتی ۶۵ تا ۷۰ درصد هزینه‌های تبلیغاتی نامزد‌ها را به خود اختصاص می‌دهند.

این اقلام توسط ستادهای تبلیغاتی کاندیدا‌ها در سطح شهر یا کشور توزیع یا نصب می‌شوند، و شامل انواع مختلفی از پوستر، بروشور و بنر و …. می گردد. اقلام چاپی تبلیغاتی عموما در ابعاد ۵۰×۳۰ سانتی متر و ۷۰×۵۰ سانتی متر چاپ می‌شوند. اما غیر از آن در ابعاد دیگری نیز چاپ و توزیع می شوند. به عنوان مثال پوستر عمودی با ابعاد ۵۰×۳۵ سانتی متر، پوستر افقی با ابعاد ۵۰×۵/۱۷ سانتی متر، بروشور‌های مخصوص بیوگرافی و معرفی برنامه‌ های کاندیدا، با ابعاد ۵۱×۱۴سانتی متر و همچنین تبلیغات کاغذی دیگری که در ابعاد استاندارد A2، A3، A4 و A5 چاپ می‌شوند، تنها بخشی از تبلیغات نامزدهای انتخاباتی به حساب می‌آیند.

تیراژ چاپ اقلام تبلیغاتی، در هر بار حداقل ۱۰۰۰ نسخه و حداکثر ۵۰۰۰ نسخه می باشد و معمولا در چندین نوبت هم تجدید چاپ می شوند. در انتخابات بزرگی مثل انتخابات ریاست‌جمهوری، بسته به میزان بودجه کاندیدا و یا اسپانسر وی، تیراژ نهایی یعنی مجموع تیراژها از نوبت اول تا نوبت آخر چاپ، تا 50 میلیون نسخه هم می‌رسد. با کنار هم قرار دادن این اعداد و ارقام از آمار کارهای تبلیغاتی در کنار عرفِ تعرفه‌های چاپ که براساس دورِ ماشین (غالبا تیراژ ۵ هزارتایی) و با توجه به ابعاد، تیراژ و تعداد رنگ (تک رنگ، دو رنگ یا چهار رنگ) محاسبه می‌شود، هر بار چاپ کارهایی در ابعاد ۵۰×۳۵ با دور چاپ معمول ۲۵۰ هزار تومان، کارهای سایز ۷۰×۵۰ سانتی متر با دور چاپ معمول ۳۵۰ هزار تومان و کارهایی در ابعاد ۱۰۰×۷۰ سانتی متر با دور چاپ معمول، ۷۰۰ هزار تومان هزینه دارد. برای بالا‌تر از ۵ هزار دور نیز دوباره همین هزینه تکرار می‌شود. در ‌‌نهایت با یک حساب و کتابِ سرانگشتی می توان تخمین زد که هزینه کاغذهای چاپی نامزدهای انتخابات ریاست‌جمهوری، حداقل 20 میلیارد تومان می باشد.

نیک طنین با ارائه راهکار های تبلیغاتی بر بستر شبکه های مجازی سعی دارد لزوم استفاده از تبلیغات کاغذی در انتخابات را تا حد امکان کاهش دهد، لزوم تبلیغات در فضای مجازی و مزیت های آن را می توانید در اینجا مطالعه فرمایید همچنین نامزد های محترم انتخابات می توانند از بروشور دیجیتال نیک طنین نیز استفاده فرمایند.

این صفحه را به اشتراک بگذارید

نظرات کاربران

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


Top
There are no products