بررسی اجمالی حریم خصوصی از نگاه ششمین کشور بزرگ جهان

بررسی اجمالی حریم خصوصی از نگاه ششمین کشور بزرگ جهان

[905 بازدید] 1397/2/10    2018-04-30

دسته بندی: کاربرد ها

تلگرام به عنوان یک شبکه پیام رسان دارای بیش از 200 میلیون کاربر فعال است. این عدد آنقدر بزرگ است که می توان گفت اگر تلگرام یک کشور بود، ششمین کشور بزرگ دنیا می شد.

با توجه به آنکه تلگرام برای معرفی خود از تبلیغات استفاده نمی کند، این تعداد کاربر نشان می دهد که همه آن ها با میل و علاقه شخصی به این شبکه پیوسته اند و از آن به عنوان ابزار ارتباطات خود استفاده می کنند. اگرچه بسیاری از افراد نیز از این شبکه به عنوان ابزاری برای کسب و کار خود استفاده می کنند این انتخاب هم بر اساس اولویت های ارتباط، پرمخاطب بودن و همه گیر بودن این شبکه انجام شده است.

اما تلگرام همیشه بر رعایت حریم خصوصی کاربران خود پافشاری کرده است. تلگرام کاملا مستقل است و در نتیجه فاقد ذینفعان یا سهامدارانی است که به آن ها گزارش ارائه دهد. تلگرام با بازاریاب ها، داده کاوها و یا نهادهای دولتی رابطه ای ندارد. تلگرام تصریح می کند که از شروع کارش در آگوست سال 2013، حتی یک بایت از اطلاعات خصوصی کاربران را به شخص ثالث ارائه نداده است.

علت این تاکید آن است که تلگرام خود را سازمان یا حتی اپلیکیشن نمی داند؛ بلکه خود را صرفا یک ایده می داند؛ این ایده که همه افراد روی این سیاره حق آزاد بودن دارند.

تلگرام می گوید:

«ما در تلگرام بیش از هر چیز به مردم باور داریم. ما معتقدیم که انسان ها مخلوقاتی هوشمند و خیراندیش هستند که شایسته اعتمادند؛ اعتماد همراه با آزادی برای به اشتراک گذاری اندیشه ها، آزادی برای ارتباط خصوصی، آزادی برای ایجاد ابزار… .هر آنچه ما انجام می دهیم بر پایه همین فلسفه استوار است».

تلگرام با نگاهی انتقادی ادعای شرکت هایی مثل فیس بوک و گوگل در مورد رعایت حریم خصوصی را زیر سوال می برد و معتقد است این شرکت ها در سال های اخیر اطلاعات خصوصی کاربران را ربوده و از آن برای بازاریابی و اهداف خود استفاده کرده اند. بازاریاب های این شرکت ها موفق شده اند عموم را متقاعد کنند که مهم ترین چیز در مورد حریم خصوصی، وجود ابزارهایی برای پنهان کردن پست ها یا تصاویر پروفایل کاربر از سایر کاربران است.  استفاده از این ابزارها فقط عموم را آسوده خاطر می سازد، حال آن که داده های خصوصی آن ها به بازاریاب ها و اشخاص ثالث داده می شود.

تلگرام معنقد است دو مولفه بسیار مهم در حریم خصوصی وجود دارد که رعایت آن ها الزامی است:

  1. حفاظت از داده های شخصی کاربران در برابر اشخاص ثالثی مثل دولتمردان، کارفرمایان و غیره
  2. حفاظت از داده های شخصی از اشخاص ثالثی مثل بازاریاب ها، نهادهای تبلیغاتی و غیره

این دو مورد، مهم ترین اولویت های ما در رعایت حریم خصوصی افراد است. هدف تلگرام ایجاد یک پیام رسان کاملا رایگان  و بدون خطرات معمول است. این یعنی به جای منحرف کردن توجه عموم به چیزهای کم اهمیت و تنظبمات بی تاثیر، بتوان بر مسائل واقعی حریم خصوصی که در دنیای نوین وجود دارد تمرکز کرد.

 

 

تلگرام

این صفحه را به اشتراک بگذارید

نظرات کاربران

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


Top
There are no products