فیلتر تلگرام و شبکه های پیام رسان داخلی

فیلتر تلگرام و شبکه های پیام رسان داخلی

[1485 بازدید] 1397/2/8    2018-04-28

دسته بندی: اخبار تلگرام , اخبار نیک طنین

متن کامل مصاحبه با مدیر عامل نیک طنین در مورد فیلتر تلگرام

? اما و اگرهای فیلترینگ و آینده شبکه های پیام رسان خارجی و داخلی?
♨️در گفت و گو با محمد عطارچی یکی از مدیران آی تی بخش خصوصی ♨️

 

 • آیا غیر قابل فیلتر شدن تلگرام حقیقت دارد ؟
 • اگر بگویم بله به لحاظ فنی این یک گفته دقیق نیست، در دنیای فناوری «مطلق» وجود ندارد، ولی باتوجه به تجربه ای که همین اواخر در مورد فیلترینگ تلگرام در کشور روسیه به دست آمده است، تلگرام بستری را در برنامه خود ایجاد کرده که هزینه فیلترینگ را بسیار زیاد می کند و موضوع اصلی امروز توانایی فیلتر کردن تلگرام نیست. موضوع این است که فیلترکنندگان حاضر به پرداخت چه هزینه ای برای فیلتر کردن هستند.
 • فیلتر کردن یک شبکه اجتماعی پیامد های فراوان اقتصادی و هزینه های اجتماعی سنگینی دارد با تمهیدات ضدفیلتر که تلگرام در برنامه خود اضافه کرده، این هزینه ها را افزایش داده تا حدی که بسیاری از مسئولین و تصمیم گیران در این حوزه راهکار های جایگزین (به غیر از فیلتر کردن) را اولویت قرارداده اند.

 

 • آیا فناوری block chain می تواند به طور کامل تلگرام را ضد فیلتر کند ؟
 • تا آنجا که اطلاع داریم این فناوری هنوز عرضه نهایی نشده و کارهای زیادی برای آن باید انجام داد ولی اگر هم به موقع عرضه شود به معنی غیر قابل فیلتر شدن تلگرام نیست و فقط هزینه فیلترینگ را تا سطح «کاهش سرعت کل شبکه ملی» بالا می برد.

 

 • به نظر شما اگر تلگرام فیلتر شود کاربران به کدام پیام رسان کوچ می کنند ؟
 • در واقع سوال صحیح این است که آیا کاربران ایرانی بعد از فیلتر تلگرام کوچ می کنند یا خیر. ما دو تجربه بزرگ در این حوزه داشتیم که بی توجهی به آن ها ما و مسئولان را دچار اشتباه محاسباتی خواهد کرد، اولین تجربه مهم که می توان آن را «فروپاشی اجتماع مجازی ایرانیان» در شبکه مجازی وایبر خواند مستقیما در اثر فیلترینگ اتفاق افتاد. بر اساس شواهد موجود در زمان فیلترینگ وایبر، مسئولین نگاهی دفعی به یک پدیده نوظهور داشتند و ظاهراً بدون تحلیل دقیق از روند رشد این پدیده در فضای مجازی و نقش آن در زندگی واقعی مردم در آینده فقط نسبت به فیلترینگ آن اقدام کردند و گمان می کردند با فیلتر کردن وایبر همه چیز پایان می پذیرد حال آنکه این امر موجبات آغاز یک روند بدون بازگشت دیگر را فراهم کرد و آن هم کوچ گسترده ایرانیان به شبکه ی اجتماعی جدیدی بود. تجربه مهم دیگری که ما در این موضوع با آن مواجه بودیم مسدود شدن تلگرام برای مدت 20 روز در دی ماه پارسال بود که در یک موقعیت حساس در کشور اتفاق افتاد. این اتفاق منجر به پدیده ای تازه ای شد که بعدها پاول دروف نام آن را «جنبش مقاومت دیجیتالی» گذاشت، در واقع این کاربران ایرانی بودند که با استفاده گسترده از فیلترشکن ها محدودیت های تلگرام را در سطحی قابل توجه دور زدند و راه دسترسی خود به شبکه مجازی مورد نظر خود را باز کردند.
 • با توجه به آنچه از این دو تجربه آموختیم و با توجه به اظهارات مسئولین، به نظر می رسد مسئولان قوه مجریه کشور سعی دارند با به تاخیر انداختن فیلتر تلگرام پیش از هر اقدامی، از مثمر ثمر بودن آن تا حدی اطمینان حاصل کنند تا مجددا با واکنشی غافلگیر کننده از سوی مردم و کاربران مواجه نشوند.
 • در نهایت باید بگویم احتمالاً بخش قابل توجهی از کاربران به هیچ کدام از شبکه های داخلی کوچ نخواهند کرد.

 

 • مشکل شبکه های پیام رسان داخلی چیست که کاربران ایرانی کمتر به استفاده از آنها رغبت دارند ؟
 • هر نرم افزاری برای تکمیل شدن نیاز به زمان دارد و با توجه به زمان و بودجه ای که این برنامه ها در اختیار داشته اند هنوز راه درازی باید طی شود تا انتظار بالای مردم از پیام رسان های داخلی که در اثر کار کردن با وایبر و تلگرام به وجود آمده را پاسخگو باشند. البته مشکل عدم استقبال مردم از شبکه های پیام رسان داخلی شاید بیشتر موضوعات سیاسی، اجتماعی و فرهنگی باشد تا موضوعی صرفا نرم افزاری که بحث در مورد آن بسیار زیاد است و از حوصله خارج خواهد بود.

 

 • اقدامات دولت را برای راه اندازی شبکه های پیام رسان داخلی را چگونه ارزیابی می کنید؟
 • دولت استاندارد مشخصی برای پیام رسان های داخلی تدوین نکرده است. ما برای انواع اپراتورها در کشور دارای ضوابط و مجوز های مشخصی هستیم ولی برای اپراتوری پیام رسان خیر و این یک موضوع اساسی در بی سامانی فعلی فضای مجازی است. گویی هر برنامه موبایل یا پیام رسانی که تولید شود به مجرد آنکه تولید داخل باشد قابل اعتماد است و می توان آن را در کشور تبلیغ و عرضه کرد.
 • اینترنت رایگانی که به پیام رسان های داخلی اختصاص داده اند کاری شایسته بود ولی باید شفاف شود که هزینه این اینترنت از کجا و به چه میزان تامین می شود و آیا تمام مردم باید هزینه استفاده کاربران پیام رسان های داخلی را پرداخت کنند ؟

 

 • آیا پیام رسان های داخلی امن هستند ؟
 • پاسخ دقیق به این سوال نیاز به تحقیق و بررسی فنی زیادی دارد و ما تا به حال چنین بررسی را انجام نداده ایم. اما به همه کاربران توصیه می کنم به هجمه ها و شایعه هایی که در این باره منتشر می شوند توجه نکنند ولی چنانچه فقط درصد اندکی از ایراد های گفته شده در شایعات واقعیت داشته باشد تمامی ساختارهای نرم افزاری پیام رسان ها باید بازنگری و در مواقعی طراحی و بازنویسی شود، البته امیدوارم تمام این ایرادات در حد شایعه باشند.

 

 • در مقایسه با تجربه تلگرام و با توجه به علاقمندی سایر کشورهای دنیا به اطلاعات کاربران ایرانی باید این مطلب را اضافه کنم که دسترسی هکرهای خارجی از طریق پیام رسان های داخلی احتمالا کار چندان مشکلی هم نخواهد بود.

 

 • مردم چه اطلاعاتی در شبکه های پیام رسان دارند که باید نگران آن باشند ؟
 • آنقدر اطلاعات مهم در شبکه های پیام رسان وجود دارد که نمی توان همه آنها را اینجا توضیح داد فقط برای اینکه اشاره ای به این موضوع کرده باشیم به تشریح مختصر دو دسته از اطلاعات موجود در شبکه های پیام رسان می پردازم.
 • در حوزه اطلاعات خصوصی کاربران، حتما برای همه اتفاق افتاده است که رمز ورود به رایانه شخصی یا رمز وایفای منزل یا حتی اطلاعات حساب های کاربری خود را از طریق شبکه های پیام رسان منتقل کنند.

 

 • اما آن چیزی که از آن هم مهمتر است: دسترسی ویژه ای است که شما در زمان نصب یک نرم افزار پیام رسان در داخل گوشی خود به آن برنامه می دهید، در واقع شما حداقل مجوز استفاده از دوربین و میکروفن گوشی خود را به این نرم افزارها می دهید، حتی اگر از نیت خیرخواهانه تولید کنندگان این نرم افزارها مطمئن باشید، اگر یک شبکه پیام رسان دچار نقص امنیتی باشد چه کسی می تواند تضمین کند که فرد دیگری از طریق بستر آماده شده توسط یک پیام رسان نا امن، میکروفن گوشی شما را روشن نکند و به حرف های داخل منزل شما گوش ندهد ؟

در حوزه عمومی و استفاده ای که به صورت کلی از اطلاعات کاربران یک پیام رسان می توان کرد می توان به این موارد اشاره کنم که:

در سال گذشته میلادی آنالیز اطلاعات موجود شبکه اجتماعی فیسبوک و انجام تبلیغات هدفمند در آن کمک درخور توجهی به کمپین تبلیغاتی آقای ترامپ برای ریاست جمهوری آمریکا کرد و بسیاری از افراد موفقیت کمپین ترامپ را مدیون اطلاعاتی میدانند که از رفتار شناسی شبکه های اجتماعی به دست آمد.

در دنیای امروز بازاریابی های بزرگی بر پایه رفتارشناسی مردم در شبکه های اجتماعی صورت می پذیرد و هدف یک بازاریابی هدفمند قرار گرفتن زیاد مطلوب کاربران نیست، ابعاد مهندسی رفتارها در شبکه های اجتماعی آنقدر وسیع است که هم می تواند آینده یک جامعه را پیشگویی کند و هم آینده آن را دستخوش تغییرات وسیعی کند.

 

 • در مورد خدمات شرکت خود در صورت فیلترینگ احتمالی تلگرام چه اتفاقی خواهد افتاد؟
 • به هر حال ما به انتخاب چهل میلیون کاربر ایرانی برای انتخاب شبکه پیام رسان خود احترام می گذاریم و سعی خواهیم کرد به ارائه خدمات خود در هر کدام از شبکه های پیام رسان که اکثریت کاربران انتخاب کنند ادامه دهیم. البته این را هم باید اضافه کنم که تا کنون هیچ کدام از پیام رسان های داخلی هیچگونه مستنداتی جهت توسعه بات ها ارائه نکرده اند.
 • بدیهی است فعالیت اقتصادی ما در شبکه پیام رسان تلگرام تا زمانی ادامه خواهد داشت که از سوی مراجع رسمی کشور غیر قانونی و جرم اعلام نشود.
به این نوشته چه امتیازی می دهید ؟
 • کیفیت محتوا
 • کاربرد پذیری
 • خوانایی متن
درحال ارسال
امتیاز کاربر 3 (5 رای)
این صفحه را به اشتراک بگذارید

نظرات کاربران

2 دیدگاه برای “فیلتر تلگرام و شبکه های پیام رسان داخلی”

 1. درودها

  مهندس جان اگر خدای ناکرده فشارها ما را مجبور به استفاده از پیام رسان های داخلی کند کدام یک را پیشنهاد می دهید؟

  یا علی

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


Top
There are no products