مسئولیت حقوقی کانال های تبلیغاتی تلگرام

مسئولیت حقوقی کانال های تبلیغاتی تلگرام

[1763 بازدید] 1397/8/1    2018-10-23

دسته بندی: آموزش , حقوقی

 

کانال های تبلیغاتی تلگرام
کانال های تبلیغاتی تلگرام از همان ابتدا با استقبال خوبی مواجه شده اند. شیوه کار این کانال ها به این صورت است که افراد به طور رایگان یا با پرداخت هزینه ای ناچیز به ادمین کانال، آگهی تبلیغاتی خود را در این کانال ها درج می کنند.
نکته ای که ادمین های کانال های تبلیغاتی تلگرام معمولاً به آن توجهی نمی کنند، بررسی کار آن ها از جنبه حقوقی است. آیا ادمین کانال در قبال صحت و سقم و محتوای آگهی های درج شده در کانال خود، مسئولیتی دارد؟ آیا در صورت طرح شکایت، مسئولیتی متوجه ادمین های کانال تبلیغاتی تلگرام است؟

پاسخی که به این سوال می توان داد آن است که همیشه پیشگیری بهتر از درمان است.  به طور کلی، اگر در کسب و کار خود جدی بوده و هدفی بلندمدت را دنبال می کنید بهتر است پیش از ارسال آگهی در کانال، محتوای آن را به دقت بررسی کنید. با صرف کمی وقت قبل از انتشار آگهی، از مشکلات احتمالی آینده پیشگیری خواهید کرد.

 • تبلیغ نباید در زمره مصادیق محتوای مجرمانه قرار داشته باشد.
 • از قرار دادن آگهی هایی که اقلام غیرقانونی را تبلیغ کرده و یا می فروشند خودداری کنید.
 • از پذیرش و پُست هر گونه آگهی که به طور مستقیم یا غیرمستقیم، محتوای غیراخلاقی داشته خودداری کنید
  ?? ماده 14 قانون جرایم رایانه ای؛ «هركس به وسیله سامانه‌های رایانه‌ای یا مخابراتی یا حامل‌های داده محتویات مستهجن را منتشر، توزیع یا معامله كند یا به قصد تجارت یا افساد تولید یا ذخیره یا نگهداری كند، به حبس از نود و یك روز تا دو سال یا جزای نقدی از پنج میلیون (5.000.000) ریال تا چهل میلیون (40.000.000) ریال یا هر دو مجازات محكوم خواهد شد»
 • از پذیرش آگهی هایی که به شخص یا گروه هایی اهانت شده است خودداری کنید.
  ??هر كس به قصد اضرار به غير يا تشويش اذهان عمومي يا مقامات رسمي به وسيله سامانه رايانه‌اي يا مخابراتي اكاذيبي را منتشر نمايد يا در دسترس ديگران قرار دهد يا با همان مقاصد اعمالي را بر خلاف حقيقت، رأساً يا به عنوان نقل قول، به شخص حقيقي يا حقوقي به طور صريح يا تلويحي نسبت دهد، اعم از اينكه از طريق يادشده به نحوي از انحاء ضرر مادي يا معنوي به ديگري وارد شود يا نشود، افزون بر اعاده حيثيت (در صورت امكان)، به حبس از نود و يك روز تا دو سال يا جزاي نقدي از پنج ميليون (5.000.000) ريال تا چهل ميليون (40.000.000) ريال يا هر دو مجازات محكوم خواهد شد.

 •   از پذیرش آگهی هایی که احتمال می دهید به طور مستقیم و غیرمستقیم جان و مال گروهی از مردم را تهدید می کند و یا امنیت ملی را به خطر می اندازد خودداری کنید.
 • در صورت امکان سعی کنید حتما از آگهی دهنده شماره تماس مطمئن داشته باشید و به اکانت ها یا آی دی تلگرام اطمینان نکنید.
 • در موارد لازم و خاص، توصیه می شود هویت آگهی دهنده احراز شود (به عنوان مثال در مورد فروشگاه ها و سایر مکان های کسب و کار، شماره تماس و تصویر کارت ملی فروشنده/ فروشندگان اخذ شود)
 • حتما در توضیحات کانال های تبلیغاتی تلگرام و به طور مستمر در داخل کانال، عدم تایید محتوای تبلیغات را به اطلاع کاربران برسانید و از آن ها بخواهید پیش از انجام هر گونه خرید محصول یا خدمات، خود نسبت به هویت فروشنده و صحت آگهی اطمینان کسب کنند.

اگر موارد فوق توسط مدیر کانال مورد توجه قرار گیرد به راحتی و بدون دغدغه می توان آگهی دیگران را پذیرفته و کسب درآمد یا اعتبار نمود.

مسئولیت حقوقی کانال های تبلیغاتی تلگرام

 

بخشی از محتوای حقوقی این نوشته، از موسسه توسعه حقوق فناوری اطلاعات برهان گرفته شده است.

مطالب مرتبط: نکاتی در مورد ساخت استیکر افراد حقیقی

 

این صفحه را به اشتراک بگذارید

نظرات کاربران

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


Top
There are no products