نکاتی در مورد ساخت استیکر افراد حقیقی

نکاتی در مورد ساخت استیکر افراد حقیقی

[1395 بازدید] 1397/6/17    2018-09-08

دسته بندی: حقوقی

ساخت استیکر، یکی از امکاناتی است که تلگرام در اختیار کاربران خود قرار داده است تا آن ها در صورت تمایل، استیکرهای مورد علاقه خود را بسازند. اما متاسفانه برخی کاربران از این امکان سوء استفاده کرده و به ساخت استیکرهای توهین آمیز که فرد یا افراد خاصی را مورد تمسخر قرار می دهد پرداخته اند. به نظر می رسد عدم آگاهی از متن قانون جرایم رایانه ای از سوی کاربرانی که به فعالیت های مخرب و مجرمانه می پردازند باعث شده است تا دست به انجام این اقدامات بی اخلاقی در شبکه های اجتماعی بزنند. اما جرم ساخت استیکر توهین آمیز چیست؟

 

ساخت استیکر در مورد افراد و خود این عمل مي تواند از مصاديق هتك آبرو و حيثيت قرار گيرد و اگر فرد از سازنده استیکر شكايت كند، به مجازات اين عمل گرفتار خواهد شد. چنانچه استیکرها توهین آمیز باشند، بسته به محتوای درج شده، مواد زیر در نظر گرفته می شود:

الف) هركس به وسيله سامانه‌هاي رايانه‌اي يا مخابراتي، فيلم يا صوت يا تصوير ديگري را تغيير دهد يا تحريف كند و آن را منتشر يا با علم به تغيير يا تحريف منتشر كند، به نحوي كه عرفاً موجب هتك حيثيت او شود، به حبس از نود و يك روز تا دو سال يا جزاي نقدي از پنج ميليون (5.000.000) ريال تا چهل ميليون (40.000.000) ريال يا هر دو مجازات محكوم خواهد شد.
تبصره ـ چنانچه تغيير يا تحريف به صورت مستهجن باشد، مرتكب به حداكثر هر دو مجازات مقرر محكوم خواهد شد.

و یا

ب) هر كس به قصد اضرار به غير يا تشويش اذهان عمومي يا مقامات رسمي به وسيله سامانه رايانه‌اي يا مخابراتي اكاذيبي را منتشر نمايد يا در دسترس ديگران قرار دهد يا با همان مقاصد اعمالي را بر خلاف حقيقت، رأساً يا به عنوان نقل قول، به شخص حقيقي يا حقوقي به طور صريح يا تلويحي نسبت دهد، اعم از اينكه از طريق يادشده به نحوي از انحاء ضرر مادي يا معنوي به ديگري وارد شود يا نشود، افزون بر اعاده حيثيت (در صورت امكان)، به حبس از نود و يك روز تا دو سال يا جزاي نقدي از پنج ميليون (5.000.000) ريال تا چهل ميليون (40.000.000) ريال يا هر دو مجازات محكوم خواهد شد.

بنابراین ساخت استیکرهای توهین آمیز از افراد حقیقی و انتشار گسترده آن ها جرم بوده و می تواند مشمول جزای نقدی یا حبس تعزیری شود.

 

مسئولیت حقوقی ساخت استیکر 

 

 

بخشی از محتوای حقوقی این نوشته، از موسسه توسعه حقوق فناوری اطلاعات برهان گرفته شده است.

مطالب مرتبط: مسئولیت حقوقی کانال های تبلیغاتی تلگرام

این صفحه را به اشتراک بگذارید

نظرات کاربران

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


Top
There are no products