هزینه های محیط زیستی انتخابات کاغذی
انتخابات کاغذی

هزینه های محیط زیستی انتخابات کاغذی

[918 بازدید] 1396/2/12    2017-05-02

دسته بندی: آموزش

بر اساس تحقیقات به عمل آمده مشخص شده که به منظور تولید هر تن کاغذ، 17 درخت تنومند باید قطع شود. که  به‌طور مستقیم بر نابودی جنگل‌ها و تخریب منابع طبیعی تأثیر دارد. بنابراین انتخابات کاغذی را نباید به قیمت قطع درختان برگزار کنیم. یکی از فواید رشد فزاینده فضای مجازی، کاهش نیاز به استفاده از کاغذ برای هر نوع تبلیغاتی به ویژه تبلیغات انتخاباتی است. ما می توانیم انتخابات 96 را به نقطه عطفی برای تبلیغات انتخاباتی بدون پوستر تبدیل نماییم. مردم ما به آن میزان از بلوغ  فکری و رشد سیاسی رسیده اند که به عکس های روی انتخابات کاغذی توجه نکرده و به اندیشه و عمل کاندیداها رای دهند. می‌توانیم با مصرف هر چه کمتر کاغذ و مواد پلاستیکی. به تبلیغات کاغذی نه بگوییم و به شبکه‌های اجتماعی آری و در انتخابات پیش رو، تبلیغاتی سبز و محیط زیست پسند را تجربه نماییم.

اگرچه آمار دقیقی از میزان مصرف کاغذ در تبلیغات کاندیداهای ریاست جمهوری سال 92 در دست نیست، اما بررسی‌ها نشان می دهد که در تبلیغات انتخابات آن سال، مصرف کاغذ 70 درصد نسبت به انتخابات دور قبل از آن یعنی سال 88 کاهش یافت.میزان دسترسی به اینترنت بیش از سه چهارم مردم ایران را در بر می‌گیرد و تقریبا هیچ ابزار دیگری قابل رقابت با اینترنت نیست. مجموعه مشترکان اپراتورهای موبایل بیشتر از جمعیت ایران است. تلفن همراه و اینترنت می‌تواند ابزار مؤثری برای تبلیغ و ابزار جایگزین بسیارمناسب برای کاغذ و پوستر باشد. منشن ها و کپشن های تبرخی از مقامات دولتی و فعالان سیاسی در فضای مجازی، بیش از 100 هزار بار ویو می‌شود که هیچ روش کاغذی نمی‌تواند تا این حد تاثیرگذاری داشته باشند. در تبلیغات کاغذی، این کاغذها معمولا در سطح شهر رها می‌شوند و تنها چند نفر آنها را می‌بینند و افراد بیشتر درگیر عکس کاندیدا می‌شوند ولی فضای مجازی این فرصت را فراهم می‌کند که مخاطب فرصت مناسب برای مطالعه برنامه‌های کاندیداها داشته باشد.

 نامزدها باید بدانند که مردم ایران در این مدت به مدد فضای مجازی آگاهی خود را در مورد پیشینه کاری آنان بالا برده‌اند و در مدت باقی مانده تنها به دنبال شنیدن مانیفست و برنامه‌های آنها و سبک و سنگین کردن نامزدها از این لحاظ هستند و در شرایط کنونی ارتباطات تبلیغات کاغذی نه تنها این مهم را برآورده نمی‌کند بلکه تنها با صرف هزینه‌های بالا آلودگی محیط زیست شهری ایجاد می‌کنند. کاندیدایی که کمتر از اپلیکیشن‌ها و کلیپ‌های مؤثر و جذاب استفاده می‌کند و از فضای اینستاگرام و تلگرام دور است، نشان می‌دهد که تسلط به ابزارهای روز جامعه ندارد.

با وجود شبکه های اجتماعی به راحتی می توان استفاده از کاغذ را در تبلیغات انتخاباتی محدود کرد. گذشته از آن کاغذها هم زود از بین می روند و هم شهر را نازیبا می سازند. و در مقابل هزینه مضاعفی را نیز بر دولت تحمیل می کنند. پیشنهاد می شود در انتخابات آتی نیز کاندیداها جهت اثبات صدق شعارهایشان و به منظور پیشگیری از قطع حتی یک اصله درخت، از تبلیغات کاغذی خودداری نمایند. کاغذها عمر کوتاهی دارند و به سرعت و به‌شدت چهره شهر را زشت می‌کنند و ضمن اینکه مواد شیمیایی دارند و برای محیط زیست مضر هستند.

نیک طنین با ارائه راهکار های تبلیغاتی بر بستر شبکه های مجازی سعی دارد لزوم استفاده از تبلیغات کاغذی در انتخابات را تا حد امکان کاهش دهد، لزوم تبلیغات در فضای مجازی و مزیت های آن را می توانید در اینجا مطالعه فرمایید همچنین نامزد های محترم انتخابات می توانند از بروشور دیجیتال نیک طنین نیز استفاده فرمایند.

این صفحه را به اشتراک بگذارید

نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


Top
There are no products